Vítej na mém blogu..

Knižní bloger 2013 - současnost

Běhání - rady do začátků

20. srpna 2014 v 18:34 | Brunette |  Ostatní články
Dnešní článek by vám měl odpovědět na dost otázek, co se týká běhání, když začínáte.

Co je to běhání?

Začneme polopatě. I když je to trochu úsměvná otázka, ne každý na ni dokáže odpovědět.
Takže. Běh je fyzická aktivita, při které se v určitých fázích pohybu ani jedna končetina nedotýká povrchu, po kterém se běží. Jiné je to při chůzi, tam bývá vždy jedna dolní končetina na zemi. To je hlavní rozdíl.
Běhání jinak patří k poměrně oblíbeným fyzickým aktivitám mužů i žen po celém světě. Avšak ČR, při srovnání s jinými zěměmi, přecijenom poněkud zaostává.

Proč vlastně běhat?

Existuje spousta důvodů, proč běhat.
 • běhání je naprosto přirozený sport, a každý ví, že by se měl nějakému sportu věnovat, hlavně kvůli svému zdraví
 • zlepšíte si svou celkovou fyzickou i psychickou kondici
 • běhání je velmi efektivní sport, pomůže vám s hubnutím
 • lépe budete zvládat stres
 • posílíte srdce, imunitu, pohybový aparát
 • a spousta dalších důvodů …
Opravdu se při běhání dá zhubnout?

Samozřejmě, ale je to věc zcela individuální. Tak jako při ostatních sportech, pokud se činnosti věnujete dostatečně dlouhou dobu. Tukové zásoby se začínají spotřebovávat po 20 minutách intenzivního pohybu (65% z maximální tepové frekvence), což při běhání není problém. Tudíž ano, při běhání se dá celkem rychle zhubnout, ale nesmí se zapomínat na několik zásad.
 • Pokud máte špatnou životosprávu (kouření, nadměrné pití alkoholu, stravování se ve fast foodech, přijímaní nadbytečného energetického příjmu z nezdravé potravy), snažte se ji napravit nebo aspoň částečně eliminovat.
 • Jestli se vám podaří zlepšit vaši životosprávu a začnete běhat, nesmíte se odradit tím, že neuvidíte výsledek okamžitě. Každý návyk a každá změna chce svůj čas.
 • Jestli má být hubnutí efektivní, tak celkový energetický příjem by se měl rovnat celkovému energetickému výdeji. Myslete na to. Jendoduchý zákon o zachování energie.
Dá se zhubnout i při jiných fyzických aktivitách stejně výhodně? Co třeba chůze?

Při každém sportu se dá zhubnout, pokud je splněn výše zmíněný bod.
Třeba se budete divit, ale i chůze významně pomáhá s hubnutím. Je prakticky jedno, co děláte, musíte se té fyzické aktivitě ale pravidelně věnovat. Důležité je opravdu něco dělat, to je klíč k úspěchu.

Existují nějaké nevýhody běhání?

Opravdu je jich minimum. Ale nechtěl bych vám nic zatajovat a ani to dělat nebudu.
Velká nevýhoda je v tom, že lidé s obezitou nebo lidé s větší nadváhou běhat zkrátka nemohou. Hodně by trpěl celý pohybový systém (klouby, hlavně kolena) a taky kardiovaskulární systém. Taky si myslím, že člověk s velkou nadváhou by nemohl běžet i z toho důvodu, že by např. nemohl po chvilce popadnou dech a bolelo by ho celé tělo, i když by se řídil nejdůležitější zásadou, tedy běhat velmi, ale opravdu velmi pomalu. Avšak i tak se dá něco dělat, doporučil bych rychlou chůzi nebo plavání, zkrátka opět něco dělat.
Dále, při nedostatečném rozehřátí organismu, hrozí určité riziko zranění, ať už to je natažení či natržení svalu.
Nejčastějším zraněným a poškozovaným místem bývá koleno a svaly poblíž něj, proto by se na rozcvičku nemělo zapomínat.
Dalšími nevýhodami, které mě už vlastně ani nenapadají, se zatěžovat nebudeme. Rozdíl mezi výhodami a nevýhodami je opravdu obrovský.

Jak často se má běhat?

Tato věc je taky individuální, ale mělo by se dodržovat následující:
 • běhat 4-5x týdně
 • intenzita tréninku by se měla pohybovat v rozsahu 55-90 % z maximální tepové frekvence
 • délka běhu u začátečníků 30-60 min
Rady začátečníkům - něco z techniky běhu

Buďte při běhu přirození, držte své tělo rovně, nijak se nekruťte a nehrbte. Hlavu mějte vzpříma se svým tělem a dívejte se před vás do horizontu nebo s mírně pokrčenou hlavou, a dívejte se před vaše nohy. Ramena držte také uvolněně, pažemi pohybujte zcela přirozeně, protože přehnané pohyby a kroucení by vám zbytečně odebíralo energii.

K běhání potřebujete kvalitní boty

To je jediná větší investice, kterou budete muset podstoupit, ale vyplatí se. (Věnujte pozornost rubrice Boky ke běhání v Galerii).

Jak začít

Hodně informací už znáte, ale nikdy jich není tolik, kolik by mělo. Proto pravidelně navštěvujte www stránky o běhání a zdravém životním stylu, kde najdete spoustu dalších informací, které byste měli vědět.
Takže teď stačí, když si nazujete boty a vyběhnete. Nezapomeňte na pár věcí, jedna z nich je běžecký program.

Běžecký program, tedy plán

Základní věc je prostě jít ven a běhat 5-10 minut. Pokud se vám v průběhu běhu nebude dostávat dechu, klidně zpomalte do chůze a za cca 5 minut zkuste znova. Takto to opakujte třeba 30 minut. Před vyběhnutím však nezapomeňte na rozehřátí, je vhodné začít 5 minut pro zahřátí chůzí. Poté se pomalu rozběhněte, pokud vám po nějakém čase dech nebude stačit, zase v klidu přejděte do chůze
Pokud pokročíte ve vašem běhání dál a budete-li chtít, naplánujte si svůj běžecký program třeba na několik týdnů dopředu. Můžete zkoušet třeba intervalové tréninky. Pár dní v týdnu běhejte zcela volně podle vašeho tempa. Do jednoho dne z týdne můžete zařadit tzv. rychlostí běh, kdy budete běhat třeba 4×800 m za předem určený čas se snahou jej dodžet a v posledních úsecích ještě zrychlit. To znamená, že poběžíte 800 m v tempu, nebudete však zastavovat a po zdolání této vzdálenosti pokračujete pomalým během cca 400-500m, potom poběžíte zase v tempu 800 m a tak to stále opakujete.

Kde běhat?

Dobrá zpráva je ta, že můžete běhat prakticky kdekoliv. Najděte si trasu třeba v blízkém lese nebo po ulici od vašeho domu.

A na závěr!

Pokud jste se tedy rozhodli, že začnete běhat, skvělé! Začínejte pomalu, zvolna běžte pár minut, zpomalte do chůze, když nebudete moci dál a opakujte to. Časem se budete zlepšovat, ucítíte to. Pokud běhu přijdete na chuť, máte téměř vyhráno. Nejdůležitější věc je začít. Z našich osobností začala také sportovat bývalá Miss Taťána Kuchařová se svým přítelem Ondřejem Brzobohatým. Další známá osobnost je také Petra Kvitová její výsledky jsou skvělé ale bojuje dál. Jako za svý miláčky beru Cristiana Ronalda a Messiho nebo Evu Šamkovou sice snowbordistka ale také sportovkyní zároveň.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama